diğer

Önsöz

Bugüne dek binlerce kitabın kapağını açmış, o dünyalarda gezinmiş, farklı birçok edebi eseri okumuş birisi olarak, yazar ve şairlerin yazdıkları hakkında az çok laf söyleyebilme hakkını kendimde görüyorum. Çok derin dilbilimsel analizler değil tabii ki benim yaptığım. Konuya vakıf birisi olarak kısmen yüzeysel bir parça içeriğe ilişkin çözümlemeler yapmaya ve bu bilgileri paylaşmaya çalışıyorum. O sebeple edebi metinlerle ilgili yazdıklarım bilimsel olmaktan ziyade bir okuyucu yorumunun hâllicesi şeklinde nitelendirilebilir.

Kısa açıklamadan sonra yeryüzünde nefes alan en büyük şair İsmet Özel’in bir metnini paylaşacağım sizinle. Benim bu güne dek okuduğum en etkileyici önsözü… “Ne hallere düştük, önsözleri de mi edebi metinlerin bir parçası kabul edeceğiz!” demeyin hiç. Bence, ayrı bir havası her zaman olmuştur önsözlerin ve genellikle okunmaya değer görülmelidirler. Yoksa edebi bir eserin parçası olduklarını iddia etmiyorum. Çok uzattım galiba. İsmet Özel’de kalmıştık. Amiyane tabirle arızalı bir şair, yazar O. Onun şiirlerindeki derinliğe herhalde çok az şair ulaşabilmiştir. Bir ara millet ve milliyetçilik hususlarına fena halde kafayı takmış, İslami bir yorumlama ile millet mefhumunu din ile özdeş kullanmış; milliyetçiliği dini savunma olarak tanımlamış bir düşünür. Gençlik yıllarında Sosyalist hareketin içerisinde de yer alan, fakat sol hareketler ile yollarını kısa sürede kesen birisi… Eserlerine baktığımızda düz yazıları yalın bir anlatımla kaleme aldığını görüyoruz Özel’in ve genelde siyasi konularda konuşuyor İsmet Özel. Etkileyici kelimeleri seçmek onun için hiç zor değil. Cümleleri yerli yerinde ve vurucu; işlediği konular, anlattığı hikâyeler siyasi ve dini eksende dönüyor diyebilirim. Şiirlerinde de bu tavrı görmek mümkünse de okuyucunun onun simgesel anlatımına, kelimelerle dans edişine başka anlamlar atfetmesi de pek mümkün. Benim gördüğüm okuyucuya bu özgürlük tanınıyor onun şiirlerinde. Fakat O, şiirin şairin atfettiği bağlam üzerinden yorumlanması gerektiği hususunda ısrarcı gibi. Tüm bu yazılanlarla beraber bu önsözü, beni cezbetmesi dışında başka bir saikle de yazıyorum. İsmet Özel’in şiirleri oldukça sevilmekte ve paylaşılmakta, ancak bence siyasi tavrı gereği düz yazıları göz ardı ediliyor. Oysa çoğu okuyucu İsmet Özel’in nesir eserlerinde de çok şey bulacaktır. O sebeple “Waldo Sen Neden Burada Değilsin” adlı kitabında paylaştığı aşağıdaki önsözün, onun düz yazı yeteneği ve anlatabileceklerinin derinliği konusunda somut bir örnek olabileceği düşüncesiyle bu önsözü yayımlıyorum. Okuyalım.

“Bu kitabı, intihar eden birkaç arkadaşıma ve paranoyadan, şizofreniden mustarip birçok arkadaşıma ithaf ediyorum. Onlar öyle sanıyorum ki çağımızın (belki de bütün çağların) belasını en yakından görecek noktaya yaklaşmışlardı. Bu tehlikeli noktadan salim bir bölgeye adım atmaya yeltendiler belki; belki tekinsiz hareketleri yüzünden meş’um bir darbeyle devrildiler. Onlara isabet eden yıldırım bana çarpmadıysa, bunu önce şiir binasının saçağı altına sıçrayacak ataklığı göstermiş olmama ve sonra siyasi anlamda bir bağlanmanın hayat içindeki karşılığını arama çabasına borçlu olduğuma inanıyorum. Şiir ve siyaset bana verilen tekinlikti. Dolayısıyla bu kitabın konusunu şiirin ve siyasi bağlanmanın birbirine geçiştiği bölge veya bölgeler oluşturacak. Hemen bildirmem gerekir ki, size sistematik bir temellendirme sunacak değilim. Böyle bir şey yapmayı hem istemiyorum, çünkü yaparsam dile getirme gereğini duyduğum hususlarda kesip biçmeler, eğip bükmeler, kırpmalar ve eklemeler yapmak zorunda kalacağımı görüyorum; hem de sistematik bir temellendirme için elverişli yöntemi henüz ele geçirdiğimi sanmıyorum. Burada oluşmakta bulunan bir zihniyetin hikâyesini, bu oluşumdan en çok ve doğrudan doğruya etkilenen birinin kaleminden okuyacaksınız. O halde önünüze karmakarışık bir yığın bırakıyorum. Doğrusu onu orada ben öyle bulmuştum.

(İsmet Özel’in “Waldo Sen Neden Burada Değilsin” kitabından alıntıdır.)

Önsöz&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s