günce

Hayat Pek de Yolunda Gitmiyor Güncesi

“Tenhayım ben!

Uzayan saçlarıma gece ve tenhalıklar edinirim.”

İnsanlara güvenebilmenin benim için bu kadar zor olabileceğini hiç düşünmezdim. Bu cümlenin yakın anlamlısı: hayatımda romantik gözlüklerimi bir kenara bırakarak olduğu gibi, tüm çıplaklığıyla; insanları, hayatı, olanları yani başımıza gelenleri okuma cesaretini gösterebileceğimi sanmıyordum. Bu bir kendine övgü hikayesi değil. Aksine böyle olmayı istemezdim. Ama neden bu lağım kuyusunun yanı başında durayım ve burnuma gelen kokuların bir kır bahçesinden geldiğine inanayım ki! En mühimi nasıl inanayım?

İnsanların doğdukları andan itibaren kirlenmeye başladığı bir yer burası: dünya. Zihinler kirli, bedenler pislik içinde, kalpler çürümüş. Görmezden gelenler mutlu, farkında olup bu durumdan faydalananlar zengin, biz acı çekiyoruz. Biz, memnuniyetsizler…  Yaşamlarımız bir toz bulutu içinde sürdürüyoruz. Muğlaklık her yerde. Bu puslu havada yol alıyoruz, elimizde ne pusula var ne ışık. Bazılarımız ki çok azımız bu araçlara sahip ama ne pusula işe yarıyor bu havada ne elimizdeki aydınlık.

Nereye gittiğini bilmeyen ne aradığını bilmeyen sürüler gibi, yan yana ama tek başına ve yapayalnız. Toplumun içinde gittikçe değersizleşen hayatlarımızla susarak, görmeyerek, duymayarak veya bunları yapmaya çalışarak geçiyoruz bu dünyadan. Deneme yanılma yöntemiyle sırf var olan yıllarımı zevk içinde geçireyim diye geçici heves peşinde de koşamayız ki. Koşsak ne fayda? Başkaları gibi oyalayamayız ne zihnimizi ne bedenimizi. Hangi geçici haz cevap verir sorularıma. Onlar gibi düşünmeyenler, düşünemeyenler, yine biz.

Ahvalim bundan ibaret şu sıralar. Soru üzerine cevap değil de sualleri dizerken şimdi yorgunum daha fazlasını söylemeye. Münir Nurettin Selçuk açtım kendime, kahvemi hazırlıyorum.

Hayat Pek de Yolunda Gitmiyor Güncesi&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s