diğer medya

Televizyon’un Çok Kısa Tarihi

Televizyonun geçmişine bakıldığında ilk teknik buluşun 1873 yılına dayandığı görülmektedir. Adrew May ışık dalgalarını elektrik akımına çevirebilen bir sistemi bulmuştur. Daha sonra Paul Nipkow dönen resmi tarayabilen bir araç geliştirmiş ve bu yolla birçok deneme gerçekleştirilmiştir. 1930 yılında günümüz televizyonunun temelini oluşturan ilk deneme yayını gerçekleştirilmiştir.

1936 yılında görüntülü yayınlara İngiltere’de başlanmış, bunu Amerika (1936), Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (1939) izlemiştir. İlk ticari televizyonun 1939 yılında duyurulduğu, 1941’de Amerikan Federal İletişim Komisyonu’nun ilk kez ticari televizyon ilkelerini açıkladığı, 1946’da çeşitli eyaletler arasında yayınların yapıldığı, 1966’da Amerika’daki televizyonların tümüyle renkli yayınlara geçtiği görülmektedir. İkinci dünya savaşının başladığı 1939 yılına kadar televizyon alıcılarının sayıca az olması sebebiyle televizyon tam manasıyla bir kitle iletişim aracı haline gelememiştir.

Türkiye’de ilk televizyon deneme yayınına 1952 yılında, ilk düzenli yayına 1968’de başlanmış olup özel televizyon hizmeti 1989 yılından itibaren sunulmaktadır. Radyoya benzer biçimde, gelişen uydu ve internet teknolojileri ile beraber televizyon yayıncılığı da gelişmiş ve internet televizyonculuğu, mobil televizyon, uydu yayıncılığı gibi çeşitli mecralar oluşmuştur. Günümüzde her ne kadar etkisi tartışılmaktaysa da gelişen teknolojiye uyum sağlayan televizyonun en önemli kitle iletişim araçlarından birisi olduğu ve diğer teknolojik cihazlarla beraber düşünüldüğünde fazlasıyla büyük bir etki alanına sahip olduğu söylenebilir.

Televizyon’un Çok Kısa Tarihi&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s