günce

Ölümün Mutlaklığı Üzerine Günce

Ölüm…

Soğuk ve korkutucu bir kelime geliyor birçoklarına… Gerçekten de bir belirsizliğe yürüyüş, kapı eşliğinden geçtikten sonra ne olacağına akıl erdiremediğimiz bir boyuta karşılık geliyor. Ben de farklı düşünebilenlerden değilim. Bu ürkütücü kelimeden yakamı kurtaramıyorum, gel gör ki onu görmemezlikten gelmeyi yeğliyorum. Aslında Turganyev’in söylediği gibi “çok eski bir gerçektir ölüm, ama herkese yeni gelir.” Tüm bu karamsar ölüm bağrışmalarından geçilmiyorken bir ufak fısıltı ilişti kulağıma geçenlerde: Kemal Sayar’ın bir yazısından ölümün varlığınının yaşamı nasıl da anlamlandırabileceği üzerine küçük şeyler. Tıpkı Mehmet Akif İnan’ın rahatlatıcı çağrısı gibi “Kim demiş her şeyin bitişi ölüm, destanlar yayılır mezarımızdan.”Tamam belki bir destan değil ama sıcak, samimi bir hikaye çıkar belki de yattığımız yerden. Kimisinden bir roman, bazısında bir tragedya… Geri dönersem yazıya bakın ne diyor Sayar:

“Ölümlülüğümüzle yüzleşmediğimiz zaman, hayat da parmaklarımızın arasından kayıp gidiyor. Kendimizle ve başkalarıyla daha derin bir bağ kurabilmek için, hayatın anlamını kavrayabilmek için kendi faniliğimiz üzerine düşünmeliyiz. Bir okulsa hayat, müfredatın en önemli dersidir ölüm. Onunla hayatı takdir etmeyi öğreniriz, onunla hayatı bize bağışlayana şükretmeyi öğreniriz. Buradaki gerçekliğimiz kalıcı değil ve biz hiçbir şeye mutlak manada sahip değiliz.”

Ne cümle ama! İradenin teslimiyete tecellisi, ruhani bir yönelişe çağrı, geçiciliği red etmeye davet… Bu sözler ölüm hususunda beni ziyadesiyle tatmin etti. Yaratıcı kudretini idrak etme yolunda çok zayıf bir bilinç ve şuura sahip olduğumu düşünüyorum. Bildiklerimizle amel etme noktasındaki zaafiyetimin ve bir şeyi olmadığı yerde arama başıboşluğunun tezahürü bu. Bu konuda sığ yaratıcı sloganlarından sıyrılarak söylüyorum: ölümün varlığı, yaşamımı ve mevcudiyetimi tanımama olanak sağlayan anahtar. Üzerine daha çok düşünmeliyiz, yaşamak için onu görmezden gelmek yerine hayatımımızı anlamak adına ölümle yüzleşmeliyiz; korkmadan, sakin bir ruh haliyle ve cesaretle…

Ölümün Mutlaklığı Üzerine Günce&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s