çeviri

İsrail Medya Politikası ve Düzenleme Uygulamaları

İsrail’deki medya sistemi bazı özel kanunlarla yönetilen birçok düzenleyici otorite tarafından yönetiliyor. Genel İletişim Kanunu, temel olarak kablolu ve uydu yayıncıları ile şirketlerin telekominikasyon hizmetleri için lisanslanma (Sabit ve cep telefon şirketleri, ISP’ler, kablo yapı şirketleri) çalışma usul ve esaslarını düzenlerken bu kanunun uygulanması ve kontrolü İletişim Bakanlığı eliyle yürütülüyor.

Bir diğer önemli alan olan radyo dalgaları ve çeşitli kablosuz hizmetler de İletişim Bakanlığı’nın düzenleme konuları. Bu alan 1972 seneli Telgraf Kanunu ile düzenlendi ve bu mevzuat çerçevesinde frekans tahsisi ve lisanslama faaliyetleri yürütülüyor.

Diğer önemli bir Kanun 2 tane farklı düzenleyici otoriteye görev ve yetki tanımlıyor. Bunlardan ilki 2018 yılında yenilenen Televizyon ve Radyo Kanunu ile görev ve sorumlukları tanımlanan ve kamuyu ilgilendiren reklamları öneren otoritedir. İkincisi ise 2014 senesinde yayınlanan Kamu Yayıncılık Kanunu ile görev ve sorumlulukları belirtilen, İletişim Bakanlığı’nın altındaki bir kuruluş olan İsrail Kamu Yayıncılık Birliği (IPBC). 

İsrail’de hali hazırda tek başına bir basın kanunu yok. 1933 seneli İngiliz Manda Basın Kararnamesi 2017 senesinde ancak feshedildi ve İsrail tarihinde ilk kez hükümet onayı olmadan bir gazete çıkarabilmek mümkün hale geldi. Yasa uzmanlarına göre, “gazete nedir”in karşılığı ve terimin tanımının yapıldığı tek kaynak olan kararnamenin yok sayılmasıyla kanun boşluğu oluştu.

Yazılı basın ve online dünya şu an için düzenleme yapılmayan alanlar, ancak yazılı basın ve internetteki bazı hususlar ceza ve medeni hukukta yer alan bir dizi geçici düzenlemeye tabi. İsrail’de sansür hala güçlü ve çekici. Mahkemeler, çoğunlukla güvenlik ve mahremiyet konuları ile ilgili olarak Yayın Yasaklarına başvuruyor. 2017 tarihli bir Yasa, polis ve savcıların suç veya saldırgan içerik yayınladığı tespit edilen internet sitelerini engellemek için mahkeme emri almasına izin veriyor. İsrail Ulusal Siber Müdürlüğü, İsrail’in ulusal siber alanını bilgisayar korsanlığına karşı savunmaktan sorumlu ulusal güvenlik ve teknoloji kurumu olarak ayrı bir yerde.

Şu anda İsrail Hakaret Kanunu (1965) hakaret ve iftirayı hem haksız fiil hem de suç oluşturan bir kabahat olarak sınıflandırmakta. Medya ve İletişim Kanunu kapsamında nefret söylemi için özel bir koruma bulunmamakla birlikte, medya bu tür kabahatlerin çoğaltıcısı olduğu için; Cinsel Tacizi Önleme Kanunu (1998), Hakaret Kanunu (1965) ve Ceza Kanunu (1977)  kapsamında nefret söylemiyle mücadele edilmektedir.

Genel olarak, İsrail, yerleşik demokratik rejimlerle henüz tam olarak uyumlu olmayan bir medya hukuku çerçevesine sahip. Birçok medya uzmanı, hukukçu ve gazeteci, ülkenin iletişim düzenlemelerinin ya çağ dışı olduğunu ya da belirgin bir prosedürden yoksun olduğunu iddia ediyor. Düzenlemelerin gelişen teknoloji ve pazar ihtiyaçlarının ortaya çıkardığı zorluklara ayak uydurmadığı da yaygın olarak tartışılan konuların başında geliyor.

Orijinal metin için: https://cmds.ceu.edu/sites/cmcs.ceu.hu/files/attachment/basicpage/1859/mimisraelregulation.pdf

İsrail Medya Politikası ve Düzenleme Uygulamaları&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s