çeviri

Sosyal Medyada Yankı Odası Etkisi

Yankı odası kavramsallaştırması, benzer siyasi ve/veya sosyal görüşleri olan kişilerin sosyal medya platformlarında aynı gruplarda yer almalarını tarif ediyor kabaca. Bir anlamda aynı görüşten kişilerin yer aldığı bu gruplar, oluşumlar sebebiyle algoritma kişilere farklı bir görüş, düşünce veya anlayıştaki gönderileri göstermiyor. Kişiler çoğunlukla kendi görüşlerini destekleyecek içeriklere maruz kalıyorlar. Bu noktada sosyal medyanın çoğulcu ve farklı görüşlerin yer aldığı yapısı bu özel alanlarda pek de işe yaramıyor. 

Avrupa’da yankı odalarına ilişkin çalışmaların dezenformasyon üzerine yoğunlaştığı bazı araştırmalar gördüm. Bunların en güncel ve güvenilir olanı yankı odalarının sosyal medyadaki etkisi üzerine odaklanan Avrupa Birliği çalışmaları kapsamında paylaşılan bu araştırmaydı. Çalışma bize sosyal medya platformlarında yanlış bilginin yayılmasında yankı odalarının ne denli etkili olduğunu gösterdiği gibi platformlarda önyargının varlığını kanıtladığını da söyleyebiliriz. Bu sebepledir ki bu önemli çalışmanın çevirisinin yapılmasını önemsedim. Teknik detaylara girmeden sonuçlar bölümünü Türkçe’ye çevirdim. Bazı önemli gördüğüm bulguları da dahil ettim. Alanda çalışma yapan araştırmacılara fayda sağlayacağına eminim.

SONUÇ

Sosyal medya platformları, benzeri görülmemiş miktarda içeriğe doğrudan erişim sağlamaktadır. Başlangıçta kullanıcıların eğlenmesi için tasarlanan platformlar, şimdi ise bilginin yayılma şeklini değiştirdi. Aslında, akış algoritmaları, kullanıcıların tercihleri ​​ve tutumları için içerik tanıtımlarına aracılık eder ve onları etkiler. Böyle bir paradigma kayması, toplum algısının inşasını ve anlatıların çerçevelenmesini etkiledi; özellikle kutuplaştırıcı konularda politika oluşturmayı, siyasi iletişimi ve kamusal tartışmanın gelişimini de etkileyebilir. Gerçekten de, çevrimiçi kullanıcılar, dünya görüşlerine bağlı kalan bilgileri tercih etme, muhalif bilgileri görmezden gelme ve paylaşılan anlatılar etrafında kutuplaşmış gruplar oluşturma eğilimindeler. Ayrıca, kutuplaşma yüksek olduğunda, yanlış bilgi hızla çoğalıyor. Bazıları, bilginin doğruluğunun, bilgi yayma kalıpları için bir belirleyici faktör olarak kullanılabileceğini savundu. Buna karşın, seçici maruz kalma durumu sosyal medyadaki içerik tüketim süreçlerinde hakim pozisyondadır ve farklı platformlar çok farklı dinamikleri tetikleyebilir. Bu yazıda, önde gelen sosyal medya platformları arasındaki temel farkları ve bunlarda yankı odalarının oluşumunu ve bilgi yayılmasını nasıl etkileyebileceklerini araştırdık. Farklı dinamikleri değerlendirmek için Gab, Facebook, Reddit ve Twitter’dan tartışmalı konularla (örneğin silah kontrolü, aşılama, kürtaj) ilgili 100 milyondan fazla içerik üzerinde karşılaştırmalı bir analiz yaptık. Analiz iki ana boyuta odaklanmaktadır: 1) etkileşim ağlarında homofili ve 2) benzer düşünen akranlara yönelik bilgi yayılımında ön yargı. Sonuçlarımız, kullanıcıların homofilik kümelerde bir araya gelmelerinin çevrimiçi dinamiklere yön verdiğini gösteriyor.

Bununla birlikte, Facebook ve Reddit’teki haber tüketiminin doğrudan karşılaştırılması, Facebook’ta daha ayrımcılığın olduğunu bize gösteriyor. Ayrıca, ağ yapısındaki homofilik modeller ve benzer düşünen kullanıcılara yönelik bilgi yayılımındaki önyargılar açısından platformlar arasında önemli farklılıklar buluyoruz. Kullanıcılar tarafından ayarlanabilen bir ağ algoritmasına sahip sosyal medya (ör. Reddit) ile böyle bir seçenek sunmayan sosyal medya (ör. Facebook ve Twitter) arasında net bir ayrım ortaya çıktı. Çalışmamız, sosyal dinamiklerin anlaşılmasına ve sosyal medyada bilgi tüketimine ilişkin önemli bilgiler sunmaktadır. Araştırma bulgurları ortalama boyutuyla temsil edilen yayılma kapasitesinin, kullanıcıların eğilimine bağlı olduğunu göstermektedir. Twitter’da, kürtaj yanlısı kullanıcılarının daha geniş kitlelere ulaşma olasılığı daha yüksektir. Aynısı Facebook’taki aşı karşıtı kullanıcılar, Reddit’teki sol eğilimli kullanıcılar ve Gab’da sağ eğilimli kullanıcılar için de geçerlidir. Facebook’ta, öncü kullanıcının eğilimi, bilginin nihai alıcılarının kim olduğunu etkiler ve bu nedenle yankı odalarının varlığını gösterir. Reddit’te bu etki yoktur. Sırasıyla Facebook ve Twitter’daki aşı ve kürtaj konuları, kullanıcı eğilimleri ile en yakın komşularının ortalama eğilimleri arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Aynı sosyal medya platformundaki farklı konular için benzer davranışlar bulunmuştur.Bir sonraki öngörülen adım, farklı platformlara özgü farklı sosyal geri bildirim mekanizmalarının oluşumlarını nasıl etkileyebileceğini daha iyi anlamak için yankı odalarının zamansal boyutunu ele almak olacaktır.

*The echo chamber effect on social media

Matteo Cinellia, Gianmarco De Francisci Moralesb, Alessandro Galeazzic, Walter Quattrociocchid, and Michele Starninib

Sosyal Medyada Yankı Odası Etkisi&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s